חדשות / מאמרים »

אקנה

אקנה

תפקידה העיקרי של הקוסמטיקאית הינו חינוך הלקוחה לניקיון עור הפנים וללמדה לטפל בו, יוצא דופן המצב כשללקוחה יש אקנה כאן חשוב לערב את רופא העור כדי להגיע לטיפול האופטימלי.
את האקנה ניתן לסווג כמחלה למרות שבשלביו הראשונים נוטים לראותו "כמצב לא נעים" למעשה האקנה הינה פעילות פיזיולוגית מוגברת הגורמת לשינויים שונים בעור הידועים בשם פצעי בגרות זוהי מחלת גיל הבגרות כי התפרצותה הראשונה היא בגיל הבגרות ושכיחות ההופעה נעה בין 60% - 80 .אך יש מצבים שהמחלה מופיעה גם בגיל מבוגר יותר וכן במצבים מיוחדים כהריון בלות וכסימן מלווה למחלות פנימיות או בעקבות טיפול תרופתי בסטרואידים .האקנה מחלה הנפוצה בכל העולם אם כי שכיחותה רבה בארצות חמות.המחלה פוגעת בנשים ובגברים כאחד אך לנשים מודעות רבה יותר ליופי ולהופעתן
לכן נוצר הרושם כי הן מטפלות במצב טוב יותר לעומת הגברים ,שפונים לטיפול רק במקרים קשים של המחלה. 
האקנה או אקנה וולגריס זהו תהליך אקוטי של עור הפנים חזה גב ראש עד למצב כרוני .יכול להעלם לאחר תקופה מסוימת הבגרות או להתמיד במשך עשרות שנים המחלה פוגעת בזקיק השערה ובבלוטת החלב הקשורה אליו. הפרשת החלב אופיינית לכולנו אך כמותה גדלה עד רבה מאד בגיל ההתבגרות.
ונובעת מהשפעת הורמוני המין.הפרשה מוגברת זו של חלב מהווה כנראה את הבסיס להופעת האקנה וולגריס –הפרשה זו גורמת להצטברות החלב בצינורות ההפרשה שלאחר מכן מתחמצנת בהשפעת החמצן שבאוויר,משחירה ויוצרת את ה"קומודון",בנוסף ובמקביל להפרשה המוגברת משפיעים הורמוני המין על פתח הצינורית ומביאים להתרבות של תאי אפיתל ותאים "קרניים" הגורמים לחסימת פתח התעלה.
בהמשך נוספים גורמים מישניים אשר אחראיים להופעת המורסה,להצטלקויות,אודם רב,ופגיעה נפשית.

הקומדון: הצורה הראשונית הפשוטה והאופינית לאקנה.הקומדון הינה נקודה שחורה בדיוק בפתח יציאת השערה,פקק של: חלב סמיך, תאי אפיטל וחומר קרטיני אשר סותם את פתח השערה.הצבע השחור בא מחימצון של הגפרית שבחלב.מכיוון שה"נקודה השחורה" (בלשון עמך)מעצבנת נוהגים להוציאה ע"י לחיצה משני הצדדים ולשלפה כחוט.כל עוד הניקוי מבוצע ע"י הקוסמטיקאית בתנאי היגיינה קפדניים ניתן לפעמים למנוע את הסתבכות המחלה,הנגעים שהוזכרו הינם סיבוך של הקומדון הראשוני.
במקרים שהקומדון חודר לתוך רקמת העור הוא מתורגם כגוף זר ומעורר תגובה המתבטאת בהרחבת כלי-דם ושילוח כ.דם לבנות כדי למגר את הפולש ,נוצרת קשרית בלוטה אדומה מכאיבה שמזדהמת בנקל ע"י החיידקים שנמצאים בסביבה הטבעית של העור עד למיגול הקשרית.קשרית מוגלתית-פוסטולה יכולה להתרפא בלי הצטלקויות כל עוד היא שטחית אף במידה והמיגול חודר לדרמיס רקמת החיבור מתערבת בריפוי ומופיעים צלקות על העור. מכאן ניתן להבין עד כמה חשובה ההיגינה ושמירה על ניקיון העור.

ההורמונים: ההנחה המקובלת היום הינה כי ההורמון המשפיע על בלוטת החלב ותאי האפיטל הינו ההורמון הזכרי האנדרוגן הנמצא גם אצל נשים. הורמון מין זה מופרש אצל הגברים בבלוטות המין-אשכים ואילו אצל הנשים ע"י בלוטות יותרת הכיליה-אדרנל.חוסר איזון הורמונלי ורמה גבוהה של האנדרוגן אצל הנקבה מהווה זרז להופעת האקנה הראשונית.זו גם הסיבה מדוע התופעה קשורה אצל הנשים עם מחזור הווסת תקופת ההריון ובתקופת האל-וסת(הבלות-פויה של מילה) תקופות אלו מאופינות באי איזון הורמונלי עם אפשרות להפרשה מוגברת של הורמונים אנדרוגנים.
אצל הנשים מופיע הורמון נוסף בעל "זיקה" זכרית וזה הורמון הפרוגסטרון המופרש מהשחלה עם ההורמון הנקבי האסטרוגן . שוב חשובה הזיקה והאיזון בין שני הורמונים נשיים אילו.
הורמון נוסף אשר יחסו לו השפעה על הופעת האקנה אם כי במידה מועטה יותר הינו הורמון בלוטת התריס-תירוקסין יתר פעילות או תת פעילות של הורמון זה ביחד עם הגורמים שהוזכרו מביאים להחמרת מצב האקנה. ההנחה היא כי היוד המצוי בהורמון התירוכסין כשאין איזון בהפרשתו אחראי להחמרה בזה שבהיפרשו דרך העור הוא מגרה את העור גורם להתקרנות יתר בפתחי יציאת בלוטות החלב.

היגיינה: האחראית להחמרת המצב והפיכתו לאקוטי הינה ההיגיינה או יותר נכון חוסר ההיגיינה.
על העור מצויה פלורה של חיידקים החיה בסימביוזה עם גוף האדם.מצב זה מופר שהתנאים משתנים ואז מושבת חיידקים זו הופכת לאלימה ותוקפת את האזור שלה. 
במצב זה משתנים כללי המשחק והטיפול מחייב תרופות להורדת הדלקת.
לדוגמא חיידק הסטפילוקוקוס שנמצא דרך קבע בעור לוקח חלק פעיל ותורם לזיהום הדלקת אם לא שומרים על היגיינה ומקפידים על כללי הניקיון.
בקטריה נוספת שמתפתחת בפצעי האקנה עצמם נקראת קורינובקטריום אקנה כי ניתן לגדלה מקומודונים ופוסטולות של האקנה בבדיקה מקיפה התברר כי בקטריה זו גורמת לפיצול החומר השומני של החלב ולהיווצרות חומצות שומניות חופשיות אשר אחראיות לדלקת שנוצרת בפתח הזקיק במצב זה הטיפול הינו באנטיביוטיקה לטווח רחב ולתקופה ממושכת.האנטיביוטיקה תהיה מסוג כזה שאינה מזיקה לגוף אך נספגת בבלוטת החלב כטטרציקלין או אכרומיצין.

תורשה: נהוג לדרג את התורשה במקום הראשון כמדד להתפרצות מחלת אקנה.במשפחות בהם ההורים סבלו מאקנה הסיכויים כי גם בניהם יפתחו אקנה גבוהים.קרוב לוודאי שהתורשה אחראית להעברת "האנדרוגניות המשפחתית" מדור לדור כשם שתכונות אחרות עוברות בגנים.

מתח נפשי: סטרס מתח נפשי או מצבים נפשיים יכולים להשפיע על מצב העור או מצב בריאות האדם.הטענה השכיחה כי האקנה וולגריס מתפתחת ביתר שאת אצל אנשים במצב סטרס יש לה ביסוס.
אין כל ספק שהאקנה משפיעה על המצב הנפשי-זה מין גלגל חוזר פצעי האקנה מלחיצים את הנוער שמנסה להיפטר מהפצעים ומתוך עצבנות "מפוצצים" את הקומודונים תוך וויתור על ההיגינה וטיפול מקצועי "הפיצוץ" מביא להחרפת מצב הפצע להופעת מורסות ולצלקות ושוב המצב הנפשי נכנס לסטרס.
לסטרס יש השפעה על חילוף החומרים בגוף ולהפרשת ההורמונים ללא איזון וחוזר חלילה.

מזון: מן הידוע ביותר או הנפוץ בקרב הציבור הוא שאכילת פחמימות ובעיקר סוכרים ושוקולד מחמירים את מצב האקנה.רמת סוכר גבוה בדם לא סכרת שנגרמת מאכילת פחמימות מקשה על ריפוי הדלקת כי החיידקים שמתפתחים במורסה אוהבים סביבה מתוקה . גם לשומנים ולכולסטרול יש קשר לזמן הריפוי או לדרגת חומרת התפרצות המחלה. מתברר כי קשה להכניע את החיידקים כשרמות השומן בדם גבוהות 
בכל מקרה במצבים בהם האקנה מודלקת יש חשיבות רבה להדרכה תזונתית,הדגש צריך להיות על מזונות דלי שומנים ופחמימות יותר ירקות פירות דגש על ויטמינים וחלבונים וכמובן שתיה רבה.
כדאי לשים לב לרגישות שמפתחים כלפי מזונות מסוימים כשוקולד,גרעינים, ביצים,דגים.בכל מקרה לגופו של עניין כשהקו המנחה הינו תשומת לב למזון סבלנות ונכונות להשקיע במזון ולא בבולמיה או אנורקסיה שמהוות מקלט מהמצב.


תעסוקה: אנשים שבמקום עבודתם חשופים לשמנים מינרליים ונפט רגישים לאקנה יותר מהאחרים. 
החשיפה המתמדת והמגע המתמיד עם הנפט ,שמנים מינרליים ומתכות גורם לחסימת הזקיק ע"י חדירת השמן והזקיק החסום מיצר קומודון שמתפתח לפפולה מזדהם לפיסטולה והנה יש אקנה וולגריס על בסיס תעסוקתי. אקנה מסוג זה יכול להתפתח בכל אזור שעיר בגוף שבא במגע עם גורמי המחלה שצוינו כבר. 
חום זיעה תנאי היגיינה ירודים רק מגבירים את התפרצות הנגעים .במקרים חמורים ממליצים על החלפת מקום העבודה או שיפור והדרכה לשמירת ההיגיינה.


טיפול: את הטיפול נחלק לשניים אבחנה ובדיקות טיפול רפואי וקוסמטי לפני כל טיפול ולפני כל אבחנה שנעשה למטופל/ת יש לתשאל את המטופל/ת בלי אנמנזה מקפת לא נוכל לבחור בטיפול האופטימלי שמגיע למטופל/ת .בשאלון האנמנזה יש לכלול פרטים אישיים,פרטים משפחתיים תעסוקה תרופות שנלקחות במידה ויש כאלה מחלות שסובלים מהם או בני המשפחה מועד המחזור משך המחזור הפרעות במחזור שימוש בגלולות השפעות מזון על הנגעים. השפעות מזג האוויר פולים שנעשו והשפעתם.השאלות חייבות להקיף את כל אותם תחומים שהוזכרו כגורמים למחלת האקנה וולגריס וזאת כדי להקל על המצב להוריד לחץ נפשי לתת תחושה של מקצועיות ושיתוף פעולה צד המטופל/ת.
בבדיקה נתרשם קודם ממראה עיניים צבע העור משקל יתר או תת תזונה מצב העור המצאות נגעים דלקתיים בעור שיעור יתר מצב האקנה ופיזורו על עור הפנים המצאות סבוריאה או קשקשת וכמובן התרשמות ממצב נפשי עד כמה שזה ניתן לפי התנהגות ראשונית בכניסה .כל אלה חשובים לגיליון אנמנזה וילוו את המטופל/ת במשך כל הטיפול.
בדיקות רפואיות יכללו קשת רחבה של בדיקות דם :ספירת דם,שקיעת דם מלמדת על מצב דלקתי בגוף.
בדיקות הורמונליות לגילוי תת רמה או יתר של הורמון האנדורוגן והפרוגסטרון,בדיקה לאיתור חיידקים ,תרבית מפוסטולה אם צריך ובדיקות של רמות של חומרים כימיים בדם .כמובן שבמצבי אקנה עם היריסטוזיס או פוסטולות מוגלתיות תמיד יש לערב את רופא המשפחה כדי שיורה על בדיקות הדם המקיפות וכן על מתן טיפול תרופתי מקיף.
הטיפול הקוסמטי יתרכז בשני מישורים: הראשון חינוך להיגיינה של מקום המחלה , 
הדרכה להבנת החשיבות לשמירת ההגיינה וישומה.
הטיפול במכון והדרכה לטיפול בבית.
הטיפול במכון יושתת על בחירת התכשירים המתאימים למצב העור:
‎ ניקוי יסודי וחיטוי העור
‎ הכנת העור לניקוי הקומודונים
‎ הוצאת הקומודונים לפי מוכנותם
‎ הרגעת העור
‎ כיווץ נקבוביות העור
‎ הכנת העור לפילינג לחידושו
‎ טיפוח העור
‎ הדרכה ומתן תכשירים לבית
‎ המלצה לתזונאית
‎ איפור

 

בכל אחד מהשלבים שהוזכרו על הקוסמטיקאית לבחור בתכשירים המתאימים לכל שלב בטיפול.
בחירת הפילינג המתאים לשיקום העור ועידודו לצמיחה בריאה. 
לקורטיזונים השפעה מבורכת על העור ורחבת טווח פעילות אך מגרעתן היא בתופעות הלוואי הקשות. השמנה ייחודית, שיעור יתר ובמקרים חריגים עם הפסקת הטיפול יש התפרצות מחודשת של המחלה ואפילו בצורה חריפה יותר.לפיכך מתן סטרואידים מחייב שיקול דעת ושיתוף מלא של המטופל.
מתן אנטיביוטיקה,הנושא הוזכר כבר אך כדאי להדגיש כי טרם מתן הטיפול יש לערוך בדיקות מקיפות ומדויקות לאיתור החיידק הקיים ולמה הוא רגיש.הטיפול באנטיביוטיקה הינו בעיקר כדי למנוע התפרצות מקפת של המחלה ולהקטין עד כמה שניתן התפתחות זיהומית לעומק הדרמיס ולמנוע הצתלקויות בעור.
שיפור מצב האקנה יועיל לביטחון העצמי ישפר את התחושה הפנימית ויעודד את המטופל/ת לקחת אחריות על מצבו ולהתייחס ברצינות לטיפול הרפואי ולהמשך הטיפול הקוסמטי בבית .


טיפול הוליסטי מקובל בימינו והוא רב גוני.נציין שבטיפול ההוליסטי יש קשר הדוק בין הנפש לגוף.
רבים מחולי האקנה מתנגדים ללקיחת אנטיביוטיקה וללקיחת סטרואידים בעיקר בגלל תופעות הלוואי הקשות אשר משפיעות על מערכות הגוף.לרפואה ההוליסטית יש פתרונות משלה המתבססים על צמחי מרפא ועיקר השימוש הינו בתמציות ושמנים אתריים: 
‎ בבונג ידוע כמרגיע את העור
‎ קלנדולה מחטא ומעודדת צמיחה של העור ושל רקמה חדשה
‎ הממליס יעילה לפצעים דימומים לעור סדוק ומגורה
‎ לבנדר מחטא יעיל ובעל טווח פעולה נרחב
‎ עץ-התה אנטי בקטריאלי ידוע בעל השפעה מהירה.
.
לימוד הרגעת הנפש ע"י תרגילים, (יוגה) אמבטיות, רטיות, מסגים כל אלה מביאים את המטופל/ת לקחת חלק אינטגרלי בהרגעה ובריפוי מחלת האקנה.

חנות היצרן ומרכז טיפולים- מתחם "פז" עוקף רמלה | טלפון- 08-9226408 | נייד: 050-6816292 | פקס: 08-9251435
צור קשר
טלפון: 08-9226408
פקס: 08-9251435
כתובת: מתחם "פז" עוקף רמלה
תפנית בניית אתרים
תפנית: בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | 054-4780798
התחלת בנייה: 26-02-17 | סיום בנייה: 13/03/17 | mishtaken.com